RSS feed for Alex
  • Insidious: The Last Key

    Insidious: The Last Key

    ½

    Leigh Whannell is truly a terrible writer. His own character is overused, to ill effect. Lin Shaye remains interesting but with on-the-nose dialogue she can’t do much. Practical effects are nice but why the reliance on jump scares in every one of these? Plot shallow and largely devoid of feeling.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ½

    What was this nonsense?

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    As good as ever.

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    Why did this movie have NO STAKES. None at all.

  • Clown

    Clown

    ★★

    High concept, good FX, felt more suitable for a short.

  • Veronica

    Veronica

    ★★½

    Predictable, with beautiful imagery.

  • A Gray State

    A Gray State

    ★½

    Disturbing and prescient subject matter. Documentary itself fails to ask all the questions it should, ending is strange and out of place.

  • Lavender

    Lavender

    ★½

    Interesting tone. Predictable, cliched horror storyline involving childhood abuse.

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    Absurd. Not in a good way.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★

    Strange, excellent, unlike anything I've seen before. High concept horror at its finest.

  • Midnight in Paris

    Midnight in Paris

    ★★★★

    Arguably the best Woody Allen movie (probably because he isn't in it). As a writer, it speaks volumes. It is magical realism at its finest.

  • The Cell

    The Cell

    ★★★½

    Absolutely dreamy cinematography and makeup. Thin storyline, but it wasn't terribly missed. Stand out performance with very little dialogue from Vincent D'onofrio.