Highest rated films

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Turbo Kid

    ★★★★½

  • The Wolfpack

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • The Gift

    ★★★★

  • He Never Died

    ★★★★

  • The Look of Silence

    ★★★★★

  • Night of the Creeps

    ★★★★★

  • The World of Kanako

    ★★★★½

  • The Connection

    ★★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★★½

  • Güeros

    ★★★½

  • The Tribe

    ★★★½

  • The Keeping Room

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

The Connection

Jun 24

Last Film

The Lady in the Car with Glasses and a Gun

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
13 films
Comedy
11 films
Sci Fi
10 films
Documentary
8 films
Mystery
7 films
Thriller
7 films
Horror
6 films
Crime
6 films
Action
5 films
Adventure
5 films
USA
24 films
France
3 films
Canada
3 films
New Zealand
2 films
Germany
2 films
UK
2 films
Denmark
2 films
Japan
2 films
Belgium
2 films
Mexico
2 films
English
27 films
French
2 films
Japanese
2 films
German
1 film
Spanish
1 film
Ukrainian
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 59

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

P’s most liked review

The Hateful Eight

The Hateful Eight

★★★★½

Tarantino really loves The Thing and the N word.

More reviews

P’s most liked list

The 'Burbs
20th Century Women
Adaptation.

My Top 200

A list of my favorite 200 films (at this given time)

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Look of Silence
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Don Verdean
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Back to the Future
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Arcade Fire - The Reflektor Tapes
Average weighted rating:

3.2

Films P watched in 2015

  • The Lady in the Car with Glasses and a Gun
  • Don Verdean
  • The Hateful Eight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • He Never Died
  • The World of Kanako
  • Creed
  • Ghost in the Shell: The New Movie
  • The Keeping Room
  • Halloween III: Season of the Witch
  • Night of the Creeps
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Sicario
  • Finders Keepers
  • Goodnight Mommy
  • Arcade Fire - The Reflektor Tapes
  • Digging for Fire
  • The Tribe
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • Z for Zachariah
  • The Look of Silence
  • Turbo Kid
  • Güeros
  • The Gift
  • The Boy
  • A LEGO Brickumentary
  • Amy
  • Soaked in Bleach
  • Stung
  • The Overnight
  • The Wolfpack
  • The Connection

World map

Highly rated films P is yet to see

  • Adventure Time: Stakes
  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Attack on Titan: Wings of Freedom
  • Embrace of the Serpent
  • Masaan
  • Visaranai
  • Ivy

Highly rated with P’s friends Patron

  • Jaws
  • Apocalypse Now
  • Persona
  • There Will Be Blood
  • Citizen Kane
  • The Shining
  • The Godfather
  • GoodFellas
  • 12 Angry Men
  • 2001: A Space Odyssey
  • No Country for Old Men
  • Alien
  • Pulp Fiction
  • Spirited Away
  • Chinatown
  • Paris, Texas
  • Lost in Translation
  • The Social Network
  • Drive
  • The Empire Strikes Back
  • Synecdoche, New York
  • Taxi Driver
  • The Thing
  • Back to the Future
  • Heat
  • Mulholland Drive
  • Sunset Boulevard
  • Psycho
  • Rear Window
  • Se7en
  • Die Hard
  • Full Metal Jacket
  • It's a Wonderful Life
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Seven Samurai
  • Mad Max: Fury Road
  • Vertigo
  • Raiders of the Lost Ark
  • Casablanca
  • The Terminator
  • Nashville
  • Evil Dead II
  • M
  • Hiroshima Mon Amour
  • Inglourious Basterds
  • Children of Men
  • Boogie Nights
  • The Dark Knight
  • The Fly
  • The Big Lebowski
  • Do the Right Thing
  • Star Wars
  • Her
  • Whiplash
  • The Breakfast Club
  • Rushmore
  • The Third Man
  • City of God
  • Aliens
  • Halloween

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more