Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • An Evening with Beverly Luff Linn

    ★★★★½

  • Puppet Master: The Littlest Reich

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

  • The Heart of Nuba

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★

  • Hostiles

    ★★★★

  • The Endless

    ★★★★

  • Ghost Stories

    ★★★★

  • Brain Damage

    ★★★★

  • A Prayer Before Dawn

    ★★★★

  • Journeyman

    ★★★★

  • Neko Atsume House

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 9.9 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

I, Tonya

Jan 14

Most Watched

An Evening with Beverly Luff Linn

twice

Mandy

twice

Last Film

Arizona

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
56 films
Thriller
37 films
Comedy
36 films
Horror
27 films
Action
23 films
Sci Fi
21 films
Crime
20 films
Documentary
16 films
Adventure
12 films
Mystery
12 films
USA
98 films
UK
27 films
France
7 films
Canada
7 films
Belgium
6 films
Japan
3 films
China
3 films
Italy
3 films
South Korea
2 films
Australia
2 films
English
114 films
French
15 films
Spanish
9 films
German
6 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Russian
4 films
Italian
3 films
Korean
3 films
Indonesian
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 72

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

P’s most liked review

Eighth Grade

Eighth Grade

★★★★

Kayla and Gabe. Name a better duo. I'll wait.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Devil and Father Amorth
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Heart of Nuba

Films P watched in 2018

  • Arizona
  • Sweet Country
  • Flower
  • Madeline's Madeline
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Burning
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • Champion
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Shirkers
  • Shoplifters
  • The Mule
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Favourite
  • Journeyman
  • Blindspotting
  • Ralph Breaks the Internet
  • Creed II
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Widows
  • Suspiria
  • Overlord
  • Possum
  • Thunder Road
  • mid90s
  • The Sisters Brothers
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • The Old Man & the Gun
  • Halloween
  • The Night Comes for Us
  • A Star Is Born
  • Vertigo
  • Bad Times at the El Royale
  • Mandy
  • The Apparition
  • After Everything
  • All About Nina
  • Monsters and Men
  • Apostle
  • Izzy Gets the F*ck Across Town
  • Venom
  • Tales from the Hood 2
  • Hold the Dark
  • Assassination Nation
  • Slice
  • Fahrenheit 11/9
  • Searching
  • White Boy Rick
  • Mandy
  • The Predator
  • Juliet, Naked
  • The Meg
  • The Great Satan
  • Marlina the Murderer in Four Acts
  • Summer of 84
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • A Prayer Before Dawn
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Eighth Grade
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Equalizer 2
  • Three Identical Strangers
  • Sorry to Bother You
  • Ant-Man and the Wasp
  • American Animals
  • Sicario: Day of the Soldado
  • The Endless
  • Ocean's Eight
  • Hearts Beat Loud
  • Won't You Be My Neighbor?
  • First Reformed
  • Hotel Artemis
  • Hereditary
  • Upgrade
  • Brain Damage
  • Solo: A Star Wars Story
  • Ghost Stories
  • Let the Sunshine In
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Beast
  • Always at The Carlyle
  • The Rider
  • Deadpool 2
  • Fahrenheit 451
  • Tully
  • Jane
  • The Heart of Nuba
  • Quest
  • All the Queen's Horses
  • Love & Bananas: An Elephant Story
  • The Rape of Recy Taylor
  • Breaking Point: The War for Democracy in Ukraine
  • The Devil and Father Amorth
  • Avengers: Infinity War
  • You Were Never Really Here
  • Isle of Dogs
  • Lowlife
  • A Quiet Place
  • Neko Atsume House
  • Ready Player One
  • The Death of Stalin
  • Unsane
  • Thoroughbreds
  • Black Panther
  • Annihilation
  • Mute
  • Jawbone
  • The Ritual
  • The Cloverfield Paradox
  • Phantom Thread
  • Hostiles
  • Mom and Dad
  • Zombiology: Enjoy Yourself Tonight
  • Call Me by Your Name
  • Shot Caller
  • I, Tonya

World map

Highly rated films P is yet to see

  • Attack on Titan: The Roar of Awakening
  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Vada Chennai

Highly rated with P’s friends Patron

  • Twin Peaks: The Return
  • The Empire Strikes Back
  • Pulp Fiction
  • The Social Network
  • Psycho
  • The Passion of Joan of Arc
  • Mad Max: Fury Road
  • It's a Wonderful Life
  • 2001: A Space Odyssey
  • Before Sunset
  • La La Land
  • Alice in Wonderland
  • Stop Making Sense
  • The Shining
  • Carol
  • Before Midnight
  • The Tree of Life
  • Mulholland Drive
  • Hot Fuzz
  • The Godfather
  • There Will Be Blood
  • Magnolia
  • Schindler's List
  • The Thing
  • Children of Men
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • In the Mood for Love
  • Whiplash
  • Gone Girl
  • Spirited Away
  • Casablanca
  • The Matrix
  • The Silence of the Lambs
  • Before Sunrise
  • Singin' in the Rain
  • Alien
  • Rear Window
  • Persona
  • Heat
  • No Country for Old Men
  • Jaws
  • Rosemary's Baby
  • Mistress America
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Inglourious Basterds
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Lawrence of Arabia
  • Die Hard
  • My Neighbor Totoro
  • Back to the Future
  • Aliens
  • Frances Ha
  • Big Little Lies
  • Paris, Texas
  • Interstellar
  • The Grand Budapest Hotel
  • Moonlight
  • Arrival
  • Her
  • Princess Mononoke

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more