Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • Saint Maud

    ★★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★★½

  • Wyrm

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Border

    ★★★★

  • Dragged Across Concrete

    ★★★★

  • Destroyer

    ★★★★

  • Ash Is Purest White

    ★★★★

  • Little Woods

    ★★★★

  • Fast Color

    ★★★★

  • Judgment Night

    ★★★★

  • Screwball

    ★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • High Life

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Leave No Trace

Jan 2

Most Watched

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

Love, Antosha

twice

The Beach Bum

twice

Last Film

Once Upon a Time… in Hollywood

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
45 films
Thriller
43 films
Horror
27 films
Comedy
22 films
Crime
20 films
Sci Fi
19 films
Action
17 films
Mystery
13 films
Adventure
12 films
Documentary
7 films
USA
84 films
UK
12 films
Canada
11 films
France
9 films
China
6 films
Japan
3 films
Belgium
3 films
Spain
3 films
Sweden
3 films
Germany
2 films
English
93 films
Spanish
19 films
Italian
8 films
Japanese
5 films
German
5 films
French
4 films
Russian
4 films
Chinese
4 films
Latin
3 films
Swedish
3 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 53

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

P’s most liked review

Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

★★★

Daniel isn't real, but nepotism is.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Black Christmas
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

A Bluebird in My Heart
Average weighted rating:

3.3

Films P watched in 2019

  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Uncut Gems
  • A Bluebird in My Heart
  • The Farewell
  • Black Christmas
  • Honey Boy
  • Daniel Isn't Real
  • Little Joe
  • The Parts You Lose
  • The Irishman
  • Out of the Past
  • Knives Out
  • The Devils
  • Love, Antosha
  • Love, Antosha
  • Cinema Paradiso
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Jojo Rabbit
  • Doctor Sleep
  • The Pool
  • Terminator: Dark Fate
  • Parasite
  • The Nightingale
  • Zombieland: Double Tap
  • Dolemite Is My Name
  • Sweetheart
  • RoboCop
  • Martyrs
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Fractured
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Bliss
  • Joker
  • Rambo: Last Blood
  • Wrinkles the Clown
  • Long Shot
  • The Platform
  • VFW
  • Saint Maud
  • Dogs Don't Wear Pants
  • Wyrm
  • Memory: The Origins of Alien
  • The Wave
  • Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street
  • Random Acts of Violence
  • Color Out of Space
  • In the Shadow of the Moon
  • The Lodge
  • Vivarium
  • 3 from Hell
  • It Chapter Two
  • The Peanut Butter Falcon
  • Ready or Not
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Spider-Man: Far From Home
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Art of Self-Defense
  • The Beach Bum
  • Little Woods
  • Midsommar
  • Fast Color
  • The Big Heat
  • The Dead Don't Die
  • Deadwood: The Movie
  • Storm Boy
  • The Perfection
  • Booksmart
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • The Ranger
  • Avengers: Endgame
  • High Life
  • Under the Silver Lake
  • Ash Is Purest White
  • The Public
  • The Beach Bum
  • Hellboy
  • Screwball
  • Pet Sematary
  • The Highwaymen
  • Us
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Dragged Across Concrete
  • Captain Marvel
  • Triple Frontier
  • Border
  • Donnybrook
  • Alita: Battle Angel
  • Destroyer
  • Cold Pursuit
  • Braid
  • Judgment Night
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • Velvet Buzzsaw
  • First Man
  • Glass
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • A Simple Favor
  • Vice
  • Leave No Trace

World map

Highly rated films P is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Super Deluxe

Highly rated with P’s friends Patron

  • 12 Angry Men
  • Rear Window
  • Mad Max: Fury Road
  • Dunkirk
  • 2001: A Space Odyssey
  • Singin' in the Rain
  • The Shining
  • Alien
  • The Empire Strikes Back
  • Mulholland Drive
  • Stop Making Sense
  • The Godfather
  • Moonlight
  • Halloween
  • Whiplash
  • Pulp Fiction
  • The Social Network
  • Heat
  • Apocalypse Now
  • GoodFellas
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Jaws
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • The Apartment
  • Arrival
  • The Silence of the Lambs
  • Before Sunset
  • Psycho
  • It's a Wonderful Life
  • Se7en
  • Taxi Driver
  • Blade Runner
  • The Thing
  • Phantom Thread
  • The Handmaiden
  • Barry Lyndon
  • Eyes Wide Shut
  • Inglourious Basterds
  • Zodiac
  • Chinatown
  • Jurassic Park
  • Spirited Away
  • Rosemary's Baby
  • Aliens
  • Drive
  • Gone Girl
  • Do the Right Thing
  • The Shawshank Redemption
  • La La Land
  • Parasite
  • Paths of Glory
  • Paddington 2
  • Die Hard
  • Before Sunrise
  • The Master
  • Paris Is Burning
  • Her
  • Punch-Drunk Love
  • Vertigo

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more