Highest rated films

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Nine Days

    ★★★★½

  • Dinner in America

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Shogun Assassin

    ★★★★½

  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 274 Films watched
  • 22.8 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

American Me

Jan 1

Most Watched

Sound of Metal

twice

Dinner in America

twice

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

twice

Last Film

The Midnight Sky

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
129 films
Horror
93 films
Thriller
67 films
Comedy
63 films
Action
42 films
Crime
33 films
Sci Fi
31 films
Documentary
29 films
Mystery
20 films
Fantasy
19 films
USA
167 films
UK
36 films
Canada
26 films
France
15 films
South Korea
12 films
Japan
12 films
Ireland
9 films
Belgium
8 films
Germany
8 films
China
7 films
English
224 films
French
19 films
Japanese
16 films
Spanish
16 films
Korean
14 films
German
14 films
Italian
10 films
Chinese
7 films
Latin
6 films
Russian
6 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 88 Added 164

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

P’s most liked review

The Reckoning

The Reckoning

★★★½

400 years later and dumb MFers still can’t stay out of bars during a plague.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Hogzilla
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Little Women
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Uncle Otto's Truck

Films P watched in 2020

  • The Midnight Sky
  • The Brother from Another Planet
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Wolfwalkers
  • Action U.S.A.
  • Danni and The Vampire
  • Imperial Blue
  • Parallel Minds
  • Precarious
  • Education
  • A Sun
  • Archenemy
  • Speaking Parts
  • Hyena
  • Alex Wheatle
  • No Way Home
  • Minari
  • Me and You and Everyone We Know
  • Beau Travail
  • Youth of the Beast
  • Johnny Mnemonic
  • Mank
  • Sound of Metal
  • Castle Freak
  • Lovers Rock
  • Mangrove
  • Husbands
  • The Irishman
  • Mulholland Drive
  • The Queen's Gambit
  • Cruising
  • A Perfectly Normal Family
  • Those Who Remained
  • Boy Meets Gun
  • Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist
  • Definition Please
  • Pacified
  • MLK/FBI
  • Night of the Kings
  • Havel
  • Undine
  • The Emoji Story
  • The Last Out
  • The Crossing
  • Eat Wheaties!
  • Freeland
  • Peninsula
  • Let Him Go
  • Nowhere to Hide
  • A Tale of Two Sisters
  • The Quiet Family
  • Save the Green Planet!
  • Joint Security Area
  • Crying Fist
  • The Foul King
  • Weathering with You
  • Cyst
  • Get the Hell Out
  • Books of Blood
  • The 100 Candles Game
  • The Strings
  • Spare Parts
  • Book of Blood
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Howling VI: The Freaks
  • Black Box
  • Wolfman's Got Nards
  • Synchronic
  • Scare Me
  • Tales from the Hood 3
  • Deep Cover
  • The Arbors
  • The Pizzagate Massacre
  • Here There Be Tygers
  • Uncle Otto's Truck
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Kwaidan
  • 12 Hour Shift
  • Haunt
  • Nine Days
  • Hungry Wives
  • I'm Your Woman
  • The Mothman Prophecies
  • Shocker
  • Uncle Frank
  • Dead Presidents
  • The Boy Behind The Door
  • Under the Open Sky
  • Silver Bullet
  • Thir13en Ghosts
  • Sound of Metal
  • Shadow in the Cloud
  • Possessor
  • Vampires vs. the Bronx
  • The Cleansing Hour
  • The Frighteners
  • The Fly II
  • Motel Hell
  • The Church
  • Rose Plays Julie
  • Bloody Hell
  • Black Bear
  • Frank & Zed
  • The Queen of Black Magic
  • Dinner in America
  • Boys from County Hell
  • Honeydew
  • Anything for Jackson
  • My Heart Can't Beat Unless You Tell It To
  • Come True
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The Doorman
  • Run
  • Pelican Blood
  • The Lords of Salem
  • Kajillionaire
  • The Howling
  • The Thing From Another World
  • Red, White and Blue
  • The Masque of the Red Death
  • Starry Eyes
  • Secret Window
  • Nomadland
  • You Cannot Kill David Arquette
  • On the Rocks
  • The Inheritance
  • Finding Yingying
  • Tenet
  • Murmur
  • We Are Little Zombies
  • Red Penguins
  • How to Get Ahead in Advertising
  • Secret Sunshine
  • The New Mutants
  • Walkabout
  • Up to Snuff
  • The Penny Black
  • Survival Skills
  • The Travelling Cat Chronicles
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Riplist
  • The Last Blockbuster
  • Insert Coin
  • A Witness Out of the Blue
  • Bring Me Home
  • The Paper Tigers
  • Class Action Park
  • Lapsis
  • Bill & Ted Face the Music
  • The Columnist
  • Bleed with Me
  • PVT Chat
  • An American Pickle
  • The Mortuary Collection
  • Feels Good Man
  • Crazy Samurai Musashi
  • The Curse of Audrey Earnshaw
  • Fried Barry
  • Dinner in America
  • Hail to the Deadites
  • The Reckoning
  • My Punch-Drunk Boxer
  • Money Movers
  • Sputnik
  • Host
  • She Dies Tomorrow
  • Clifford
  • Why Don't You Just Die!
  • The Rental
  • Black Rain
  • First Cow
  • Relic
  • Lenny Cooke
  • Fallen Angels
  • My Own Private Idaho
  • Joan of Arc
  • Aguirre, the Wrath of God
  • There Will Be Blood
  • The Lovebirds
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Never Rarely Sometimes Always
  • In Fabric
  • A Hidden Life
  • Friedkin Uncut
  • Hogzilla
  • The Hunt
  • Da 5 Bloods
  • Bamboozled
  • Be Water
  • Shirley
  • Tommaso
  • Becky
  • Dead Heat
  • The Vast of Night
  • The Antenna
  • Red, White & Wasted
  • Separation
  • Being Natural
  • 15 Things You Didn't Know About Bigfoot
  • Attack of the Demons
  • Shogun Assassin
  • Skull: The Mask
  • Dirty God
  • Climate of the Hunter

See all 274

World map

Highly rated films P is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Violet Evergarden: The Movie

Highly rated with P’s friends Patron

  • 12 Angry Men
  • There Will Be Blood
  • Mulholland Drive
  • Come and See
  • Dog Day Afternoon
  • Mad Max: Fury Road
  • Rear Window
  • Psycho
  • The Shining
  • Pulp Fiction
  • Spirited Away
  • Vertigo
  • The Godfather
  • It's a Wonderful Life
  • Singin' in the Rain
  • Alien
  • Parasite
  • Stop Making Sense
  • Zodiac
  • The Empire Strikes Back
  • Apocalypse Now
  • Heat
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Thing
  • Jaws
  • Phantom Thread
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Godfather: Part II
  • Do the Right Thing
  • Fargo
  • Arrival
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Gone Girl
  • Whiplash
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Moonlight
  • Eyes Wide Shut
  • Inglourious Basterds
  • Casablanca
  • GoodFellas
  • The Silence of the Lambs
  • Taste of Cherry
  • The Grand Budapest Hotel
  • Se7en
  • Call Me by Your Name
  • Paddington 2
  • Taxi Driver
  • Pan's Labyrinth
  • Sunset Boulevard
  • The Big Lebowski
  • Punch-Drunk Love
  • Stalker
  • First Reformed
  • Blade Runner 2049
  • No Country for Old Men
  • La La Land
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Seven Samurai
  • Drive
  • The Apartment

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more