Highest rated films

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • Titane

    ★★★★½

  • Midnight Mass

    ★★★★½

  • Coming Home in the Dark

    ★★★★½

  • Baby Assassins

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • Thief

    ★★★★★

  • Nine Days

    ★★★★★

  • A New Leaf

    ★★★★★

  • Logan Lucky

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★½

  • 2046

    ★★★★½

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★½

  • Night Moves

    ★★★★½

  • Dinner in America

    ★★★★½

  • Wyrm

    ★★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★

  • Cure

    ★★★★

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 270 Films watched
  • 22.5 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Goodbye, Dragon Inn

Jan 1

Most Watched

Dune

twice

Halloween Kills

twice

Barb & Star Go to Vista Del Mar

twice

Last Film

The Last Duel

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
113 films
Thriller
85 films
Comedy
77 films
Horror
71 films
Crime
54 films
Action
44 films
Sci Fi
34 films
Mystery
31 films
Fantasy
25 films
Adventure
20 films
USA
177 films
UK
35 films
Canada
21 films
France
19 films
Japan
15 films
Belgium
8 films
Germany
8 films
China
7 films
Ireland
6 films
Australia
6 films
English
232 films
French
27 films
Spanish
23 films
Japanese
21 films
Chinese
14 films
Italian
10 films
German
9 films
Russian
7 films
Latin
7 films
Korean
6 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 121 Added 234

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

P’s most liked review

Bingo Hell

Bingo Hell

★★★½

Three star movie, but Richard Brake is perfectly cast. Take a Mexican grandma as the lead of a film that is “Needful Things” meets the X-Files “Hell Money” episode and you have Bingo Hell.

More reviews

P’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

An Elephant Sitting Still
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Bingo Hell
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Dune
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

All Those Small Things

Films P watched in 2021

  • The Last Duel
  • Licorice Pizza
  • Don't Look Up
  • The Matrix Resurrections
  • Asakusa Kid
  • Nightmare Alley
  • The Eyes of Tammy Faye
  • Boiling Point
  • Benedetta
  • House of Gucci
  • C'mon C'mon
  • The Power of the Dog
  • Belfast
  • The Humans
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • A Midnight Clear
  • Koshien: Japan's Field of Dreams
  • The Out-of-Towners
  • King Richard
  • Nightmare Alley
  • The Big Steal
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain
  • Old
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Spencer
  • Last Night in Soho
  • The Harder They Fall
  • Joy Ride
  • The French Dispatch
  • Antlers
  • Ratcatcher
  • Army of Thieves
  • Cure
  • No Time to Die
  • The Medium
  • Dune
  • Dune
  • Lamb
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Halloween Kills
  • Midnight Mass
  • Slumber Party Massacre
  • Halloween Kills
  • Eyes of Fire
  • Stanleyville
  • V/H/S/94
  • Satoshi Kon: The Illusionist
  • Poser
  • Hellbender
  • This is GWAR
  • Bloody Oranges
  • Angel
  • Shapeless
  • The Many Saints of Newark
  • Digital Video Editing with Adobe Premiere Pro: The Real-World Guide to Set Up and Workflow
  • Dealer
  • Who Killed the KLF?
  • Masking Threshold
  • Samuel’s Travels
  • King Car
  • Agnes
  • Let the Wrong One In
  • Midnight
  • Titane
  • Beyond the Infinite Two Minutes
  • The Execution
  • Sweetie, You Won't Believe It
  • After Blue (Dirty Paradise)
  • The Innocents
  • The Beta Test
  • Limbo
  • Iké Boys
  • Preman
  • Glasshouse
  • Baby Assassins
  • Dead & Beautiful
  • Black Friday
  • Bingo Hell
  • Cannon Arm and the Arcade Quest
  • There's Someone Inside Your House
  • No. 10
  • Throw Down
  • Candyman
  • The Card Counter
  • The Krays
  • Cry Macho
  • Prisoners of the Ghostland
  • After Hours
  • Kate
  • Malignant
  • Trouble in Mind
  • Hopscotch
  • The Bedroom Window
  • Don't Breathe 2
  • Raging Fire
  • Tombstone
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Nine Days
  • John and the Hole
  • Val
  • The Suicide Squad
  • The Green Knight
  • Wrong Turn
  • Split Second
  • Wolf
  • Pig
  • Gunpowder Milkshake
  • Fear Street: 1666
  • Black Widow
  • The Forever Purge
  • The Limits of Control
  • 2046
  • Fear Street: 1978
  • Body Double
  • Body Heat
  • Farewell, My Lovely
  • Werewolves Within
  • The Onion Field
  • Night Moves
  • Fear Street: 1994
  • No Sudden Move
  • Zola
  • Blood Conscious
  • Broadcast Signal Intrusion
  • Black Medusa
  • The Lodger
  • We're All Going to the World's Fair
  • Duel on the River
  • Events Transpiring Before, During, and After a High School Basketball Game
  • Night Drive
  • DimLand
  • Coming Home in the Dark
  • Five Desperate Women
  • He's Dead & So Am I
  • The Old Ways
  • An Ideal Host
  • Teddy
  • Scenes from an Empty Church
  • Alien on Stage
  • An Elephant Sitting Still
  • The Killing Floor
  • The Little Shop of Horrors
  • The Day of the Beast
  • Explorers
  • Coherence
  • Lake Mungo
  • The Amusement Park
  • Spontaneous
  • A Quiet Place Part II
  • Along for the Ride
  • A Cat in Paris
  • 5 Card Stud
  • The Hot Rock
  • Sledgehammer
  • Spiral: From the Book of Saw
  • The Last Castle
  • The Standoff at Sparrow Creek
  • Pump Up the Volume
  • Midnight Run
  • Riders of Justice
  • The Reflecting Skin
  • Maniac Cop 2
  • Maniac Cop
  • Army of the Dead
  • A New Leaf
  • The Silent Partner
  • Dead & Buried
  • Those Who Wish Me Dead
  • 8 Million Ways to Die
  • Defending Your Life
  • Innerspace
  • Bride of Re-Animator
  • Two Distant Strangers
  • Class of 1984
  • In the Earth
  • Stowaway
  • Mortal Kombat
  • Kim Ji-young, Born 1982
  • All Those Small Things
  • Mother's Day
  • The Heist of the Century
  • This Town
  • Mystery Men
  • The Legend of Hei
  • The Last Matinee
  • Deadly Cuts
  • Wyrm
  • Sound of Violence
  • Mogul Mowgli
  • The Empty Man
  • The Gambler
  • Atlantic City
  • Croupier
  • Queen of Diamonds
  • California Split
  • Godzilla vs. Kong
  • Black Rodeo
  • Prince of Darkness
  • Big Trouble in Little China
  • Point Blank
  • Happily
  • Shoplifters of the World
  • Zack Snyder's Justice League

See all 270

World map

Highly rated films P is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside
  • Monica and Friends: Lessons
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Yuni
  • Spider-Man: No Way Home

Highly rated with P’s friends Patron

  • Psycho
  • The Shining
  • The Empire Strikes Back
  • Inglourious Basterds
  • GoodFellas
  • Jaws
  • Alien
  • Rear Window
  • The Thing
  • Heat
  • There Will Be Blood
  • Chungking Express
  • Do the Right Thing
  • Phantom Thread
  • Arrival
  • Before Sunset
  • Parasite
  • Mulholland Drive
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Uncut Gems
  • Singin' in the Rain
  • It's a Wonderful Life
  • Ran
  • Come and See
  • The Social Network
  • Casablanca
  • Before Sunrise
  • Dawn of the Dead
  • The Big Lebowski
  • Fantastic Mr. Fox
  • Blue Velvet
  • Mad Max: Fury Road
  • Aliens
  • Memories of Murder
  • Blade Runner 2049
  • The Night of the Hunter
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Carol
  • Se7en
  • The Silence of the Lambs
  • Die Hard
  • Chinatown
  • Star Wars
  • The Wolf of Wall Street
  • RoboCop
  • Jurassic Park
  • Raiders of the Lost Ark
  • Eyes Wide Shut
  • In the Mood for Love
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Citizen Kane
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • No Country for Old Men
  • The Matrix
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Whiplash
  • Zodiac
  • Blade Runner
  • Vertigo
  • Ratatouille

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more