Highest rated films

  • Bones and All

    ★★★★★

  • Decision to Leave

    ★★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Barbarian

    ★★★★½

  • Crimes of the Future

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • The Menu

    ★★★★

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★

  • Malcolm X

    ★★★★★

  • eXistenZ

    ★★★★★

  • The Insider

    ★★★★★

  • Sonatine

    ★★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • After Yang

    ★★★★½

  • Crash

    ★★★★½

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • The Celebration

    ★★★★½

  • Pale Flower

    ★★★★½

  • Rouge

    ★★★★½

  • Wyrm

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Black Phone

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 288 Films watched
  • 24 Average per month
  • 5.5 Average per week
Jan Dec
  • 13 Lists created
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Drive My Car

Jan 1

Diary Milestones

Samurai Rebellion

50th · Mar 19

Saving Face

100th · Jun 12

Walker

150th · Aug 26

Medusa Deluxe

200th · Sep 28

Malcolm X

250th · Nov 22

Last Film

eXistenZ

Dec 31

Most Watched

The Banshees of Inisherin

twice

Bones and All

twice

Decision to Leave

twice

Watcher

twice

Crimes of the Future

twice

Genres, countries & languages

Drama
114 films
Horror
103 films
Thriller
89 films
Comedy
80 films
Mystery
44 films
Action
41 films
Crime
39 films
Sci Fi
34 films
Fantasy
28 films
Romance
23 films
USA
177 films
Japan
32 films
UK
26 films
France
23 films
Canada
18 films
Italy
12 films
Germany
9 films
Spain
8 films
South Korea
7 films
Denmark
7 films
English
207 films
Japanese
29 films
Spanish
8 films
Italian
8 films
French
8 films
Korean
5 films
Danish
3 films
Chinese
3 films
German
2 films
Cantonese
2 films
History
Average 3.90
Romance
Average 3.70
Crime
Average 3.63
Documentary
Average 3.59
Drama
Average 3.56
Family
Average 3.55
War
Average 3.50
Action
Average 3.46
Sci Fi
Average 3.44
Mystery
Average 3.43
South Korea
Average 4.00
Sweden
Average 3.80
France
Average 3.72
Japan
Average 3.58
UK
Average 3.52
Denmark
Average 3.50
Germany
Average 3.44
Australia
Average 3.40
Canada
Average 3.39
USA
Average 3.38
Korean
Average 4.30
Italian
Average 3.62
Japanese
Average 3.57
French
Average 3.44
English
Average 3.33
Spanish
Average 3.06

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 93 Added 175

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

P’s most liked review

FleshEater

FleshEater

★★★

Let’s go aht and pahnd some cahld Ahrn City beers while we watch zombies and boobs n at

More reviews

P’s most liked list

Highs and lows

Highest average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Texas Chainsaw Massacre
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.4

Most obscure

Mother Midnight

Rated higher than average Patron

eXistenZ

★★★★★ vs 3.52

Bones and All

★★★★★ vs 3.72

Crimes of the Future

★★★★½ vs 3.32

Decision to Leave

★★★★★ vs 3.91

Wyrm

★★★★½ vs 3.43

The Insider

★★★★★ vs 3.94

Rated lower than average Patron

The Last Tycoon

vs 3.01

Tommy Boy

★½ vs 3.49

Christmas Bloody Christmas

vs 2.81

All Jacked Up and Full of Worms

vs 2.66

Night Killer

vs 2.65

Bullet Train

★★ vs 3.58

Films P watched in 2022

  • eXistenZ
  • Crash
  • Blue Steel
  • Heartbreakers
  • Crimes of the Future
  • Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)
  • From the Drain
  • Transfer
  • The Whale
  • Captain Ahab: The Story of Dave Stieb
  • Glass Onion
  • The Kid Detective
  • Aqua Teen Forever: Plantasm
  • Little Murders
  • Married to the Mob
  • Christmas Bloody Christmas
  • The Banshees of Inisherin
  • Aftersun
  • The Eternal Daughter
  • Porco Rosso
  • Reservoir Dogs
  • Babe: Pig in the City
  • Judgement
  • TÁR
  • Mirage
  • Daisies
  • Cult of Chucky
  • Curse of Chucky
  • Seed of Chucky
  • Bride of Chucky
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special
  • Bones and All
  • Prime Cut
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • American Movie
  • Malcolm X
  • The Raggedy Rawney
  • See How They Run
  • Decision to Leave
  • Buck and the Preacher
  • Nobody's Fool
  • Don't Worry Darling
  • The Insider
  • Eve's Bayou
  • Neptune Frost
  • The Square
  • Beast
  • Causeway
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Terrifier 2
  • A Tree of Life: The Pittsburgh Synagogue Shooting
  • Elvira's Haunted Hills
  • The Fog
  • Brain Damage
  • Let It Ride
  • Wolfen
  • Halloween Ends
  • The Living Dead Girl
  • The Mist
  • Smile
  • Amsterdam
  • Vampire's Kiss
  • Night Killer
  • Hocus Pocus
  • Deadstream
  • Roadgames
  • Cat People
  • The Empty Man
  • Speak No Evil
  • The Keep
  • Flowing
  • All Jacked Up and Full of Worms
  • The Antares Paradox
  • Nothing
  • Bad City
  • Dark Glasses
  • Amazing Elisa
  • A Life On The Farm
  • Deep Fear
  • Country Gold
  • Triangle of Sadness
  • Piggy
  • Blood Relatives
  • Holy Spider
  • V/H/S/99
  • Medusa Deluxe
  • Hellraiser
  • Leonor Will Never Die
  • Chop & Steele
  • H4Z4RD
  • A Wounded Fawn
  • Venus
  • Project Wolf Hunting
  • Hunt
  • Solomon King
  • Vesper
  • Satanic Hispanics
  • Bones and All
  • Living with Chucky
  • Lynch/Oz
  • FleshEater
  • Werewolf by Night
  • Decision to Leave
  • Stephen King on Screen
  • The Banshees of Inisherin
  • Kids vs. Aliens
  • The Menu
  • Huesera: The Bone Woman
  • Tropic
  • Unidentified Objects
  • Unicorn Wars
  • Missing
  • Confess, Fletch
  • God's Country
  • Saloum
  • Midnight Cowboy
  • Resurrection
  • Thor: Love and Thunder
  • Barbarian
  • Three Thousand Years of Longing
  • Fire of Love
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Leolo
  • Double Indemnity
  • The Long Walk
  • Mortal Thoughts
  • Slumber Party Massacre II
  • The Slumber Party Massacre
  • Who Invited Them
  • Terrifier
  • Watcher
  • Devil in a Blue Dress
  • Running Out of Time
  • Wolf
  • High Noon
  • Walker
  • Street Smart
  • Funny Pages
  • Chan Is Missing
  • Emily the Criminal
  • INU-OH
  • Bullet Train
  • Day Shift
  • Bodies Bodies Bodies
  • Flesh and Bone
  • Samurai Cop
  • The Poseidon Adventure
  • Prey
  • Rouge
  • Rush
  • Nope
  • Homeward Bound: The Incredible Journey
  • Mr. Klein
  • Twilight
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Cat's Eye
  • CatVideoFest 2022
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Mississippi Masala
  • Fallen Champ: The Untold Story of Mike Tyson
  • The Deer King
  • The Black Phone
  • You Won't Be Alone
  • Uncle Sam
  • Harry and the Hendersons
  • A Pure Place
  • Hunt Her, Kill Her
  • The Snake Girl and the Silver-Haired Witch
  • Mike Mignola: Drawing Monsters
  • Gateway
  • Wolka
  • Thrilling Bloody Sword
  • Mother Midnight
  • PussyCake
  • The Third Saturday in October
  • The Third Saturday in October: Part V
  • Cryo
  • Breathing Happy
  • The Ones You Didn’t Burn
  • Bitch Ass
  • The Leech
  • 1000 Dreams
  • Crimes of the Future
  • Wyrm
  • Prater
  • Saving Face
  • The Funeral
  • Crimes of the Future
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Bringing Up Baby
  • Django
  • Watcher
  • The Monster Club
  • Gloria
  • Tenebre
  • Relaxer
  • Petite Maman
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • RRR
  • Men
  • Dick Johnson Is Dead

See all 288

World map

Highly rated films P is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The First Slam Dunk
  • Bo Burnham: The Inside Outtakes
  • Kaguya-sama: Love Is War -The First Kiss That Never Ends-
  • Mars One
  • Joyland

Highly rated with P’s friends Patron

  • GoodFellas
  • Mulholland Drive
  • Alien
  • RoboCop
  • The Shining
  • The Apartment
  • Psycho
  • Mad Max: Fury Road
  • The Thing
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Jaws
  • Heat
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Pulp Fiction
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Godfather
  • Inglourious Basterds
  • Memories of Murder
  • The Silence of the Lambs
  • Singin' in the Rain
  • Gone Girl
  • All That Jazz
  • Die Hard
  • The Empire Strikes Back
  • Zodiac
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Before Sunrise
  • Hard Boiled
  • WALL·E
  • There Will Be Blood
  • It's a Wonderful Life
  • Casablanca
  • Eyes Wide Shut
  • Spirited Away
  • Rear Window
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Halloween
  • 2001: A Space Odyssey
  • Phantom Thread
  • La La Land
  • Parasite
  • Drive
  • In the Mood for Love
  • Chungking Express
  • The Conversation
  • No Country for Old Men
  • Aliens
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Terminator
  • Titanic
  • Blade Runner
  • The Wolf of Wall Street
  • Blow Out
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Uncut Gems
  • Se7en
  • Jurassic Park
  • The Godfather: Part II
  • Casino

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more