Nick has logged 360 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loop

Loop

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Out

Out

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Canvas

Canvas

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trump Prophecy

The Trump Prophecy

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Making a Murder

Making a Murder

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear Trumps All

Fear Trumps All

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry