RSS feed for Sam
  • The Half of It

    ★★★★

  • Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story

    ★★½

  • Pride and Protest

    ★★★

  • Soundtrack to Sixteen

    ★★★★

  • Stargirl

    ★★★

  • Escape From Pretoria

    ★★½

  • All the Bright Places

    ★★★

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • The Rhythm Section

    ★★½

  • Maria Bamford: Weakness is the Brand

    ★★★½

  • Lost Girls

    ★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • The Turning

    ★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★½

  • My Spy

    ★★½

  • The Grudge

  • Ip Man 4: The Finale

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Cats

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Black Christmas

    ★½

  • 1917

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★½

  • Spies in Disguise

    ★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★

  • Andy Murray: Resurfacing

    ★★★

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★½

  • Richard Jewell

    ★★½

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★½

  • Blue Story

    ★★★

  • The Good Liar

    ★★

  • Frozen II

    ★★

  • Last Christmas

  • Let It Snow

    ★★½

  • Midway

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • 21 Bridges

    ★★½

  • Terminator: Dark Fate

    ★★½

  • Jay and Silent Bob Reboot

    ★★

  • Earthquake Bird

    ★★½

  • The Addams Family

    ★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Tell Me Who I Am

    ★★★½

  • Eternal Beauty

    ★★★

  • Be Still My Beating Heart

    ★★½

  • Agnes Joy

    ★★

  • Lunana: A Yak in the Classroom

    ★★★

  • Make Up

    ★★½

  • Rose Plays Julie

    ★★★½

  • Gemini Man

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Death Will Come and Shall Have your Eyes

    ★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★½

  • Lynn + Lucy

    ★★★

  • Sister

    ★★½

  • A Thief's Daughter

    ★★★★

  • VFW

    ★★★★

  • Rambo: Last Blood

    ½

  • 3 from Hell

    ★½

  • Blood Machines

    ★★★

  • Tall Girl

  • Harriet

    ★★★

  • Ordinary Love

    ★★★★