Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Sam Inglis
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
RSS feed for Sam
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Sam’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
Year
All time
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2006
2005
2004
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Feb
2019
21
Ask Me Anything
2014
×
★★★
Edit this entry
20
Game Night
2018
×
★★★
Edit this entry
19
Slackers
2002
×
★
Edit this entry
18
Wild Rose
2018
×
★★★★
Edit this entry
18
Instant Family
2018
×
★★★
Edit this entry
17
Happy Death Day 2U
2019
×
★★★½
Edit this entry
17
The Kid Who Would Be King
2019
×
★½
Edit this entry
17
Happy Death Day
2017
×
★★★
Edit this entry
16
Mary Queen of Scots
2018
×
★★★
Edit this entry
16
The Lego Movie 2: The Second Part
2019
×
★★½
Edit this entry
15
Beauty and the Beast
1983
×
★★★★★
Edit this entry
15
The Breaker Upperers
2018
×
★★★
Edit this entry
14
Without Charity
2013
×
★★½
Edit this entry
14
Valentine
2001
×
★½
Edit this entry
13
Killing Gunther
2017
×
★½
Edit this entry
12
Tree of Knowledge
1981
×
★★★★★
Edit this entry
11
Pal Christmas
1978
×
★★★½
Edit this entry
07
Ella Enchanted
2004
×
★★★
Edit this entry
07
The Intern
2015
×
★★
Edit this entry
07
Disconnect
2012
×
★½
Edit this entry
06
Bleeding Steel
2017
×
★
Edit this entry
03
The Breaking Point
1950
×
★★★★
Edit this entry
03
Quantez
1957
×
★★★
Edit this entry
03
The Vanishing of Sidney Hall
2017
×
★
Edit this entry
03
Eve's Bayou
1997
×
★★★½
Edit this entry
03
The Shack
2017
×
Read the review
Edit this entry
02
Crimson Peak
2015
×
★★★★
Edit this entry
02
Swinging Safari
2018
×
★★★
Edit this entry
02
A Matter of Life and Death
1946
×
★★★★★
Edit this entry
02
Tucker: The Man and His Dream
1988
×
★★★½
Edit this entry
02
Vazante
2017
×
★★★★
Edit this entry
01
The Sea Wolf
1941
×
★★★★
Edit this entry
01
Welcome to Leith
2015
×
★★★
Edit this entry
Jan
2019
31
Soni
2018
×
★★★
Edit this entry
31
Bushwick
2017
×
★★½
Edit this entry
30
The Streetfighter
1974
×
★★★
Edit this entry
29
What Keeps You Alive
2018
×
★★
Edit this entry
21
Close
2019
×
★★
Edit this entry
20
Abducted in Plain Sight
2017
×
★★½
Edit this entry
19
Kidnapped
1987
×
★★
Edit this entry
19
Skinny Tiger, Fatty Dragon
1990
×
★★½
Edit this entry
18
Fyre
2019
×
★★★
Edit this entry
17
Tomorrowland
2015
×
★★★★½
Read prior review
Edit this entry
17
The Little Hours
2017
×
★★★
Edit this entry
17
Escape Room
2017
×
★
Edit this entry
16
Boys
1977
×
★★★★
Edit this entry
13
Smiles of a Summer Night
1955
×
★★★★½
Edit this entry
13
The Thing Called Love
1993
×
★★★★
Edit this entry
13
Mozart and the Whale
2005
×
★★★
Edit this entry
12
Pitch Black
2000
×
★★★
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3
…
68