RSS feed for Sam

Sam has logged 542 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★★
Edit this entry  
31
The Outlaw Brothers

The Outlaw Brothers

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Stay Cool

Stay Cool

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Not Safe for Work

Not Safe for Work

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Thunderbolt

Thunderbolt

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mod Squad

The Mod Squad

1999
×
Edit this entry  
13
Imperium

Imperium

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Underworld

Underworld

2003
×
★★
Edit this entry  
12
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Edit this entry  
10
Female Prisoner Scorpion: Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: Grudge Song

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Garden of Evil

Garden of Evil

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
10
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★
Edit this entry  
10
3 Generations

3 Generations

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Sweet, Sweet Lonely Girl

Sweet, Sweet Lonely Girl

2016
×
Edit this entry  
10
24 Hours to Live

24 Hours to Live

2017
×
Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★
Edit this entry  
09
Detour

Detour

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sleight

Sleight

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Blood Money

Blood Money

2017
×
Edit this entry  
08
Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

Female Prisoner Scorpion: Beast Stable

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Edit this entry  
05
Jane

Jane

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Legacy of Rage

Legacy of Rage

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
Edit this entry  
30
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★
Edit this entry  
26
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★
Edit this entry  
26
Heart of Midnight

Heart of Midnight

1988
×
★★
Edit this entry