RSS feed for Sam

Sam has logged 47 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Dig Two Graves

Dig Two Graves

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
War Machine

War Machine

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Among the Living

Among the Living

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inversion

Inversion

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Frantz

Frantz

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mystery Date

Mystery Date

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
Limbo

Limbo

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Private Hell 36

Private Hell 36

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
All of Me

All of Me

1984
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fight for Your Life

Fight for Your Life

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Edit this entry  
13
Heights

Heights

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
Edit this entry  
09
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Edit this entry  
08
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Mindhorn

Mindhorn

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Heal the Living

Heal the Living

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Sorority Row

Sorority Row

2009
×
★★
Edit this entry  
06
Fan Girl

Fan Girl

2015
×
Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Family Weekend

Family Weekend

2013
×
Edit this entry  
05
Deidra & Laney Rob a Train

Deidra & Laney Rob a Train

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Lolly-Madonna XXX

Lolly-Madonna XXX

1973
×
★★★
Edit this entry  
01
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Goddess of 1967

The Goddess of 1967

2000
×
Edit this entry