RSS feed for Sam

Sam has logged 497 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Psychopaths

Psychopaths

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
A Reckless Rover

A Reckless Rover

1918
×
Edit this entry  
27
Mercy, the Mummy Mumbled

Mercy, the Mummy Mumbled

1918
×
Edit this entry  
27
Two Knights of Vaudeville

Two Knights of Vaudeville

1915
×
Edit this entry  
19
Blockers

Blockers

2018
×
★★
Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Leatherface

Leatherface

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Scalpel

Scalpel

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pet

Pet

2016
×
★★
Edit this entry  
16
The American Meme

The American Meme

2018
×
★½
Edit this entry  
16
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
★½
Edit this entry  
15
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Nancy

Nancy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Those Who Are Fine

Those Who Are Fine

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★
Edit this entry  
03
Salvage

Salvage

2010
×
★★
Edit this entry  
02
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cowboys and Angels

Cowboys and Angels

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
Blue My Mind

Blue My Mind

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★½
Edit this entry  
01
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★
Edit this entry  
01
When Strangers Appear

When Strangers Appear

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Everything Put Together

Everything Put Together

2001
×
★★★½
Edit this entry