RSS feed for Sam

Sam has logged 530 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Informer

The Informer

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Return of Sister Street Fighter

The Return of Sister Street Fighter

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Into the Blue

Into the Blue

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Avengement

Avengement

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Stockholm

Stockholm

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Dark Crimes

Dark Crimes

2016
×
★½
Edit this entry  
25
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★½
Edit this entry  
19
King of Thieves

King of Thieves

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Whistle Down the Wind

Whistle Down the Wind

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Angel of Death

Angel of Death

2009
×
Edit this entry  
30
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
American Made

American Made

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Gotti

Gotti

2018
×
Edit this entry  
24
Trespass

Trespass

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Without Charity

Without Charity

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Soni

Soni

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Streetfighter

The Streetfighter

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
Galveston

Galveston

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
27
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Edit this entry  
13
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★½
Edit this entry