• Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★

    fast and furious but in the desert wasteland

    anyway my god that action sequence at the end had me on the edge of my seat!! that was very fun

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    so bombastic! although my sister has pointed out that the anime!shinji vs movie!shinji are different and now i can't stop thinking about it

  • Zodiac

    Zodiac

    ★★★½

    I’m on edge throughout the entirety of this film and then I remember it’s based on a real case and now I’m off the edge and in an endless pit of despair

  • From Beijing with Love

    From Beijing with Love

    ★★★

    what a wild ride ey

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★

    So that scene made me extremely uncomfortable and the fact that it’s meant to be coded as romantic? ...Really disgusting

    Otherwise I appreciated the aesthetics of the film and the world building was cool, just wish there was more development for both the setting and the story

  • Meshes of the Afternoon

    Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

    Saw this at Louisiana museum for an exhibition of women artists and this truly was the highlight

  • Batman Ninja

    Batman Ninja

    ★½

    Don’t do what I did and watch this film

  • The Cat Returns

    The Cat Returns

    ★★★★

    So sweet and lovely!

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service

    ★★★½

    I adore this film and Kiki so much 🌸

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★★

    This film never gets tired

  • Bring It On: All or Nothing

    Bring It On: All or Nothing

    ★★½

    A cheerleader film facing race relations issues during the 2000s? Just use the word ‘racist’

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★½

    Goddamn the Koreans know how to hike up emotion