RSS feed for James
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Survivors

The Survivors

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot to Trot

Hot to Trot

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's 8

Ocean's 8

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Track 29

Track 29

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The In Crowd

The In Crowd

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dance 'Til Dawn

Dance 'Til Dawn

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Bad News Bears Go to Japan

The Bad News Bears Go to Japan

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bad News Bears in Breaking Training

The Bad News Bears in Breaking Training

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Flower Drum Song

Flower Drum Song

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twister

Twister

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantômas: The False Magistrate

Fantômas: The False Magistrate

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Superman

Superman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantômas: Fantômas Against Fantômas

Fantômas: Fantômas Against Fantômas

1914
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantômas: The Dead Man Who Killed

Fantômas: The Dead Man Who Killed

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matador

The Matador

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantômas: Juve Against Fantômas

Fantômas: Juve Against Fantômas

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

Fantômas: In the Shadow of the Guillotine

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moon Over Parador

Moon Over Parador

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry