RSS feed for James

James has logged 245 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gumball Rally

The Gumball Rally

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Hobbs Takes a Vacation

Mr. Hobbs Takes a Vacation

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Baba Yaga

Baba Yaga

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Firepower

Firepower

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Man's Woman

No Man's Woman

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
07
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fear of a Black Hat

Fear of a Black Hat

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joysticks

Joysticks

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trolls

Trolls

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Goods: Live Hard, Sell Hard

The Goods: Live Hard, Sell Hard

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gung Ho

Gung Ho

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lonely Man

The Lonely Man

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Happened in Hollywood

It Happened in Hollywood

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cloud 9

Cloud 9

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Komodo

Komodo

1999
×
★★
Read the review Edit this entry