RSS feed for James

James has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Crossroads

Crossroads

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let It Ride

Let It Ride

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Havana Widows

Havana Widows

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I've Got Your Number

I've Got Your Number

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Otley

Otley

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Krull

Krull

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bride of the Monster

Bride of the Monster

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Like Father

Like Father

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Loose Ankles

Loose Ankles

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Survivors

The Survivors

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot to Trot

Hot to Trot

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Track 29

Track 29

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The In Crowd

The In Crowd

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dance 'Til Dawn

Dance 'Til Dawn

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Bad News Bears Go to Japan

The Bad News Bears Go to Japan

1978
×
★★
Read the review Edit this entry