RSS feed for William
  • Capone

  • The Skywalker Legacy

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Paul Schrader: Man in a Room

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Bombshell

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★½

  • Mister America

    ★★★

  • Tell Me Who I Am

    ★★★½

  • Gemini Man

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • The Laundromat

    ★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Waves

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★

  • A Rainy Day in New York

    ★½

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Dark Phoenix

    ★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★½

  • The Dead Don't Die

    ★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Low Tide

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Guava Island

    ★★½

  • Pet Sematary

    ★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Triple Frontier

    ★★★

  • The Plagiarists

    ★★

  • The Mustang

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • The Souvenir

    ★★

  • One Child Nation

    ★★★

  • The Report

    ★★★½

  • Monos

    ★★★½

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • The Lodge

    ★★

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • The Hole in the Ground

    ★★★½

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Escape Room

    ★★