RSS feed for William

William has logged 113 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Battle of Chile - Part I

The Battle of Chile - Part I

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love

Love

2015
×
Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★
Edit this entry  
03
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★½
Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Asaltar los cielos

Asaltar los cielos

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
20
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
16
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Silver Chalice

The Silver Chalice

1954
×
★★
Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry