RSS feed for William

William has logged 21 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Robe

The Robe

1953
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
14
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
This Is Cinerama

This Is Cinerama

1952
×
★★★★★
Edit this entry