RSS feed for William

William has logged 30 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Forest

The Forest

2016
×
★½
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry