RSS feed for William

William has logged 247 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
28
Bright

Bright

2017
×
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
★★
Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★½
Edit this entry  
20
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
07
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wings

Wings

1966
×
★★★
Edit this entry  
26
A Question of Silence

A Question of Silence

1982
×
★★★½
Edit this entry