RSS feed for William

William has logged 51 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★½
Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★
Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Edit this entry  
28
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Edit this entry  
05
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
04
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Land of the Pharaohs

Land of the Pharaohs

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Robe

The Robe

1953
×
★★★½
Edit this entry