RSS feed for William

William has logged 30 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★½
Edit this entry  
13
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Last Metro

The Last Metro

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Spanish Earth

The Spanish Earth

1937
×
★★½
Edit this entry