• An Unfinished Life

    An Unfinished Life

    I wasn’t sure what to expect with this movie but it’s been a while since I’ve seen any Robert Renford movies and if I’m honest that was the main reason why I watched it.

    Since it’s been a while since I’ve given any thought about reviewing a movie I’m not exactly sure how to categorize this one (this is my first actual review in about 4 years and even then I wasn’t particularly good at it lol). It’s a bit…

  • Coco

    Coco

    Such a fun and heartwarming movie! I’m not an expert on their culture, but I thought it was done well. Enough to get me (and hopefully others) curious to learn a little more. Bravo!

  • Anon

    Anon

    ★★★

    It’s an interesting concept to explore with the way everyone lives their lives today, but, truthfully, I did feel it was a teeny bit long winded and slow moving for my taste.

  • Baywatch

    Baywatch

    ★★½

    I’m not sure what to say about this one. 

    I was bored about an hour in.

    Plot was too predictable.

    There was humor, but it mainly was a “this is so bad I just have to laugh.” It did have some humor but just not enough of it to make it great comedy.

    The actors, not really the characters they play, is what got me through the movie (I’m still shocked I made it the end). I’m sad. I really wanted to like this one.

  • Adore

    Adore

    ★★★

    It's the first time I watched a movie with this sort of plot and for what it's worth I thought it was done rather well. The problem, the reality of it (well sort of reality since I'm sure there should be more problems), the outcome. Nicely done. Somewhat realistic. Not bad.

  • The David S. Pumpkins Halloween Special

    The David S. Pumpkins Halloween Special

    ★★★½

    Hilarious. Simply, hilarious. 

    I was born to a mom who was my mom. And the father that I had. Well, he was my dad. And I come from the place that I’m from.”

    Best. Lines. Ever!

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    I liked this one. Really liked this one. A smidge better than the second. Plot was much better, action sequence and cinematography done well, good soundtrack, good acting. Easy five stars for me.

  • Must Love Dogs

    Must Love Dogs

    ★★★★★

    Good movie for a lazy day.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★

    Such a good Joker. Good movie!

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★

    Good movie. Off to a good start!

  • The Dark Tower

    The Dark Tower

    ★★★

    Updated: 05/11/18


    Good story, good acting, good cinematography, good movie.

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★★

    This movie wasn't what I expected, though I didn't really know what to expect, and I'm pleasantly surprise. While some parts of the movie seem to drag on just a tad bit (just a little), I enjoyed it over all.