charlotte has logged 98 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bruno & Boots: Go Jump in the Pool

Bruno & Boots: Go Jump in the Pool

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
EMO the Musical

EMO the Musical

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Ranger

The Ranger

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Party

The Party

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry