Sort by

Aurora has logged 175 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
PERSONA 5 the Animation: TV Animation Summary

PERSONA 5 the Animation: TV Animation Summary

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sitting

Sitting

2017
×
Edit this entry  
24
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Ship of Theseus

Ship of Theseus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Runner

Night Runner

2014
×
Edit this entry  
29
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Edit this entry  
21
The Plumber

The Plumber

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lifted

Lifted

2006
×
Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maya Lin: A Strong Clear Vision

Maya Lin: A Strong Clear Vision

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Hair Love

Hair Love

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Revolutionary Girl Utena: The Movie

Revolutionary Girl Utena: The Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry