Sort by

47Ronin100 has logged 155 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

Mobile Suit Gundam 0080: War in the Pocket

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Type: Blue

Blood Type: Blue

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Bio-Cop

Bio-Cop

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenement

Tenement

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memory Run

Memory Run

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Scanners III: The Takeover

Scanners III: The Takeover

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scanners II: The New Order

Scanners II: The New Order

1991
×
Read the review Edit this entry  
02
She Shoots Straight

She Shoots Straight

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fear Over the City

Fear Over the City

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolis

Metropolis

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sairat

Sairat

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
King of Comedy

King of Comedy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assignment

The Assignment

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Brother

Brother

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Paper Tigers

The Paper Tigers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sayonara Jupiter

Sayonara Jupiter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Horrible Way to Die

A Horrible Way to Die

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ribald Tales of Canterbury

The Ribald Tales of Canterbury

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Hero Never Dies

A Hero Never Dies

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Macross Plus: The Movie

Macross Plus: The Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Macross Plus: The Movie

Macross Plus: The Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, the Jury

I, the Jury

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry