gerwigs has logged 61 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
Edit this entry  
26
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
Souvenir

Souvenir

2018
×
Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
Edit this entry  
24
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
20
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
18
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Edit this entry  
16
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
16
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Woman in the Septic Tank

The Woman in the Septic Tank

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry