Sort by

diana has logged 499 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★½
Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jane Fonda's Complete Workout

Jane Fonda's Complete Workout

1988
×
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry