Sort by

diana has logged 61 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eaux d'artifice

Eaux d'artifice

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puce Moment

Puce Moment

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Demons

Demons

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nekromantik

Nekromantik

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Read the review Edit this entry  
14
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Secret Admirer

Secret Admirer

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry