Ses has logged 84 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eat My Makeup!

Eat My Makeup!

2005
×
Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Submarine

Submarine

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
04
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
04
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Bérénice

Bérénice

1954
×
★★★
Edit this entry  
04
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Four Women

Four Women

1975
×
Edit this entry  
02
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Jimi Could Have Fallen from the Sky

Jimi Could Have Fallen from the Sky

2017
×
Edit this entry  
29
Their Fall Our All

Their Fall Our All

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
Edit this entry  
15
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1951
×
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★
Edit this entry  
30
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Warp Speed Chic

Warp Speed Chic

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★½
Edit this entry  
08
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heidi Fleiss: Hollywood Madam

Heidi Fleiss: Hollywood Madam

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Norbit

Norbit

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
Self Discovery for Social Survival

Self Discovery for Social Survival

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Self Discovery for Social Survival

Self Discovery for Social Survival

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toro Y Moi: Live From Trona

Toro Y Moi: Live From Trona

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eddy

The Eddy

2020
×
★★★½
Edit this entry