Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oblivion

Oblivion

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Every Girl Had A Diary

If Every Girl Had A Diary

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Babel

Babel

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry