RSS feed for 6kafka

6kafka has logged 38 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Crew

The Crew

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Real Estate

The Real Estate

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zama

Zama

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White God

White God

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Car Park

Car Park

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cycling with Molière

Cycling with Molière

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jupiter's Moon

Jupiter's Moon

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jar City

Jar City

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cruelty

Cruelty

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Agony

Agony

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Major

The Major

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fool

The Fool

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Panfilov's 28 Men

Panfilov's 28 Men

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Collector

Collector

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Molly

Molly

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tanzania Transit

Tanzania Transit

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Revenge

Revenge

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Silk

Silk

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vanishing Waves

Vanishing Waves

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Terribly Happy

Terribly Happy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Konwój

Konwój

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ghoul

The Ghoul

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry