• Nate Bargatze: The Greatest Average American

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • News of the World

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • I Care a Lot

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • The Stunt Double

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★

  • Cats

    ½

  • Little Women

  • A Christmas Prince: The Royal Baby

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★½

  • The Irishman

  • Unbelievable

    ★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Lucy in the Sky

    ★★★½

  • Bill Burr: Paper Tiger

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★½

  • David Foster: Off the Record

    ★★½

  • Joker

    ★★★★

  • The Fanatic

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Motherless Brooklyn

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Aziz Ansari: Right Now

    ★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★½

  • Daddy

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Tolkien

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★

  • Troop Zero

    ★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

  • The Farewell

  • Glass

    ★★

  • Welcome to Marwen

  • The Mule

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • Bird Box

    ★½

  • The Nutcracker and the Four Realms

    ★★★

  • They Shall Not Grow Old

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • What She Said: The Art of Pauline Kael

    ★★½

  • Free Solo

    ★★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★★½

  • The Other Side of the Wind

  • A Star Is Born

  • The Old Man & the Gun

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • First Man

    ★★★★½

  • Long Way Back Home

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½