Michael Coy has logged 103 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Sonia

Big Sonia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Damsel

Damsel

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Not Dead 2

God's Not Dead 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
Read the review Edit this entry  
22
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Other People's Money

Other People's Money

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry