RSS feed for Callan

Callan has logged 157 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The International

The International

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ticks

Ticks

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Predators

Predators

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Island

The Island

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shutter

Shutter

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Trance

Trance

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Red Machine

The Red Machine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
No One Lives

No One Lives

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
PTU

PTU

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Citadel

Citadel

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twilight's Last Gleaming

Twilight's Last Gleaming

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man: Rise of Technovore

Iron Man: Rise of Technovore

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Motorway

Motorway

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Viva Riva!

Viva Riva!

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry