RSS feed for Callan

Callan has logged 31 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadly Prey

Deadly Prey

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cannonball Run

The Cannonball Run

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cash Truck

Cash Truck

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kings of Pastry

Kings of Pastry

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightfall

Nightfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stake Land

Stake Land

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Payback: Straight Up (Director's Cut)

Payback: Straight Up (Director's Cut)

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry