RSS feed for Callan

Callan has logged 94 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
New World

New World

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Genome Hazard

Genome Hazard

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Resolution

Resolution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Not Safe for Work

Not Safe for Work

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Escape

Escape

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kid with the Golden Arm

Kid with the Golden Arm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Splinter

Splinter

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Edit this entry