RSS feed for Callan

Callan has logged 106 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Boy

The Boy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eliminators

Eliminators

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Marauders

Marauders

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spectral

Spectral

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Command

Kill Command

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Flu

Flu

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Creep

Creep

2004
×
★★
Edit this entry