RSS feed for Callan

Callan has logged 203 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
King of the Ants

King of the Ants

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Revenger

Revenger

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Sky on Fire

Sky on Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Security

Security

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Crew

The Crew

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Parker

Parker

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Redeemer

Redeemer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Trust

The Trust

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Marauders

Marauders

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry