Sort by

8BeanSoup has logged 622 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gate II

Gate II

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
R.P.M.

R.P.M.

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Road House

Road House

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jitterbug Follies

Jitterbug Follies

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dog Daze

Dog Daze

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Steel

Blue Steel

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doc Savage: The Man of Bronze

Doc Savage: The Man of Bronze

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Clegg

Captain Clegg

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Police Academy 3: Back in Training

Police Academy 3: Back in Training

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
PCU

PCU

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Police Academy 2: Their First Assignment

Police Academy 2: Their First Assignment

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rustlers' Rhapsody

Rustlers' Rhapsody

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Corman's World

Corman's World

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Cyclops

Dr. Cyclops

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Land of Silence and Darkness

Land of Silence and Darkness

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mama's New Hat

Mama's New Hat

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gallopin' Gals

Gallopin' Gals

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Jake

Big Jake

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flicker Memories

Flicker Memories

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry