Sort by

8BeanSoup has logged 48 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Frozen North

The Frozen North

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battling Butler

Battling Butler

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Santo y Blue Demon Contra el Dr. Frankenstein

Santo y Blue Demon Contra el Dr. Frankenstein

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Old California

In Old California

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Time Meddler

Doctor Who: The Time Meddler

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gabriel Over the White House

Gabriel Over the White House

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Paleface

The Paleface

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marked for Death

Marked for Death

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Go West

Go West

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Brainiac

The Brainiac

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Return of Draw Egan

The Return of Draw Egan

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Speed and Thrills

Love, Speed and Thrills

1915
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fårö Document 1979

Fårö Document 1979

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free and Easy

Free and Easy

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Vengeance of the Crying Woman

The Vengeance of the Crying Woman

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Cobra

The Black Cobra

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flying Tigers

Flying Tigers

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spite Marriage

Spite Marriage

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hell's Hinges

Hell's Hinges

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Santo in the Vengeance of the Mummy

Santo in the Vengeance of the Mummy

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fårö Document

Fårö Document

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boat

The Boat

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bargain

The Bargain

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry