8ds has logged 50 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memórias do Subsolo ou o Homem que Cavou até Encontrar uma Redoma

Memórias do Subsolo ou o Homem que Cavou até Encontrar uma Redoma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
In Memoriam: O Roteiro do Gravador

In Memoriam: O Roteiro do Gravador

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
O Tempo

O Tempo

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Solito

Solito

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sara's Puzzle

Sara's Puzzle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tower

Tower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
La luna

La luna

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Janaína Colorida Feito o Céu

Janaína Colorida Feito o Céu

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
3096 Days

3096 Days

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
O Céu no Andar de Baixo

O Céu no Andar de Baixo

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Through Cecilia's Eyes

Through Cecilia's Eyes

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dia Estrelado

Dia Estrelado

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Até a China

Até a China

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Aluga-se

Aluga-se

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
Life as a Rhizome

Life as a Rhizome

×
★★★★★
Edit this entry  
29
Superstição e Futebol

Superstição e Futebol

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Guida

Guida

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
E o Galo Cantou

E o Galo Cantou

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Meu Japão Brasileiro

Meu Japão Brasileiro

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Maré, Our Love Story

Maré, Our Love Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Travelling Adiante

Travelling Adiante

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Os Irmãos Mai

Os Irmãos Mai

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The White Goddess

The White Goddess

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
O Ex-Mágico

O Ex-Mágico

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ferrugem

Ferrugem

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil's Ground

The Devil's Ground

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Severed

Severed

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Vidas Partidas

Vidas Partidas

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Morte de Narciso

A Morte de Narciso

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Boogeyman

Boogeyman

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Other End

The Other End

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry