Sort by

cam has logged 312 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shangri-La

Shangri-La

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Come Together

Come Together

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
Dead End

Dead End

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

Ladies and Gentlemen, the Fabulous Stains

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Village

The Village

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Smithereens

Smithereens

1982
×
Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eloise at the Plaza

Eloise at the Plaza

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★
Edit this entry  
17
The Man with the Beautiful Eyes

The Man with the Beautiful Eyes

1999
×
Edit this entry  
16
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Edit this entry  
12
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
The Maker

The Maker

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
Edit this entry  
31
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Edit this entry