• Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    rock & roll can save the world & the chicks are great!

    this will always remain one of my favorites… come on!!! the 70s? penny lane? polexia & the rest of the band-aids? rock and roll? the screenwriting? the extended version? THE BEST <333

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    i have so many mixed feelings???

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    SADIE SINK YOU ARE EVERYTHING TO ME

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★½

    she’s just like me (annoying) ha

  • Never Been Kissed

    Never Been Kissed

    ★★★

    how did no one in the movie go to prison???

  • Bride of Chucky

    Bride of Chucky

    ★★★

    barbie eat your heart out!

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

    best autumn movie <33

  • Ruby Sparks

    Ruby Sparks

    ★★★½

    i have a love hate relationship with calvin… on one hand i hate calvin & i think he deserves nothing but unhappiness but also the ending was so cute…

    i love the way zoe wrote this because women truly know the way women are written… it’s clear that ruby is just a fantasy made by calvin & that all female characters in film/tv written by men are just mere fantasies… when women aren’t flawless, men want to change them into being their perfect idealized delusion. so yeah in conclusion, i hate men.

  • There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★★

    this was so boring… but the cast is so good. what a waste.

  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    ★½

    oh you meant they’d literally devour her…
    i wanted to like this, i did… the first act started out strong but lost me in the second & on. don’t get me wrong the visuals were gorgeous. blood paired with glitter is perfect. but the writing lost me completely. the scenes were drug out & the editing was so messy. i love horror but i think refn is actually sadistic. he completely misses the point to his own movie. yeah i don’t think men are capable of portraying a story like this. this movie made me feel like how the film mother made me feel.

  • Titane

    Titane

    ★★★★

    extremely bizarre & bold & chaotic !!!!!!!!!!!!!!!! wtf julia, just a day in ur brain !!!!!!!!!!!!!! i think if i were to explain this movie to someone my brain & their brain would explode.

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    constantly ripped my heart out of my chest.