• The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Bad Trip

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Scoob!

    ½

  • Extraction

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Brightburn

    ★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Triple Frontier

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Fighting with My Family

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Vice

    ★★★½

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★★

  • Venom

    ★★★

  • Night School

    ★½

  • Overlord

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Free Solo

    ★★★★★