• The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

    An adult film that is tasteful and chocked full of mystery elements. This film was practically made for me what a fun ride, cant wait to watch it again! 4/5

  • Klaus

    Klaus

    ★★★★★

    Wow i freaking love movies!!!!!! That was so heart warming the acting the animation everything was so good. Had a couple tear jerking moments. I also loved the sound mixing 5/5 recommendation must watch Christmas movie ❤️❤️

  • Scream 2

    Scream 2

    ★★★½

    Super meta- and very fun to watch over all I prefer the complete story of scream but this movie is also very enjoyable 3.5/5 recommend

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★★★

    I have been saving this movie for a long time waiting for the right moment to watch it and i can say with out a doubt that it was worth the wait! 5/5 so good 😊

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★

    Hummm I really liked it but definitely a one time watch. The writing and acting were great. Thriller with a strong metaphor. Also probably most chills i have ever gotten while watching a movie. It is one of those movies that might effect you so because of that i would give it a 3/5 probably not watching it again but definitely enjoyed it.

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    I think scream might be my favorite “scary” movie! Yeah I love the references to other popular movies. Also I love how it makes fun of other movies and finally I absolutely love the mystery aspect of the movie where you are basically playing along with the other cast members trying to figure out who the killer is. 4.5/5 most definitely recommend

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    Just a classic with outstanding practical effects, Where the dinosaur is actually scary unlike the new over budgeted cgi puke on a screen where the actors aren't even afraid of the dinosaurs. And where the dinosaurs aren’t even a mystery they are just fun to look at. literally zero depth in the new movies. Thank god we still have this one 5/5 love this movie definitely recommend!

  • Ocean's Twelve

    Ocean's Twelve

    ★★

    Story felt very jumbled like they had to many ideas and couldn’t stick to one. The cinematography was very random and felt unplanned not my favorite movie. Still you should watch it to get to oceans 13

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

    Wes Anderson’s inception

  • The Impossible

    The Impossible

    ★★★½

    Wow this is one that will stick with me for a while! Extremely nervous the whole movie. And you feel like the movie is lived in i dont know how to explain it but the way they filmed it felt very life like loved it 3.5/5 recommended

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    I don’t even know what to think about this movie! It has been stuck in my head for over 48 hours now and i think i loved it. Had are really strong mystery to it and aspects of real life led me to question if the movie was based on a true story. 4/5 would recommend

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★★

    Die Hard is one of those movies that I watched when i was really young and enjoyed it but didn't really understand everything. Fast forward 10 years and I watch it again and realize how good of a movie it is. I do some research and learn that it is basically the original action movie, this film changed the game when it came out. Now that i have watched it about 5 times i truly can appreciate this film it…