Sort by

belony has logged 237 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Analyze That

Analyze That

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Surf's Up 2: WaveMania

Surf's Up 2: WaveMania

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
07
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Manou the Swift

Manou the Swift

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry